Itt, az Égigérő Építészen cikksorozatban foglalkoztam azzal, milyen lakóházak építése lenne kívánatos a jövőben. A témához az aktuális lendületet a pandémia első hulláma adta: a hirtelen visszavonultság szinte mindenkiben feltette a kérdést, hogy az életforma, amit élünk, hosszútávon fenntartható-e vagy sem. Jómagam évek óta élek családommal a saját kezűleg épített házamban egy pilisi zsákutca végén. Házunk sok szempontból jó előkép ahhoz, amit jelen írásban megpróbálok összefoglalni, behivatkozva a témában született írásokat a megfelelő helyeken. Aki építkezés előtt áll, annak érdemes végiggörgetnie a lentieket.
Házunk részlete a bővítés után, kertépítés előtt. Építészként sok mindent magam alakítottam ki, de végig fő szempont volt az alacsony bekerülési és fenntartási költség. (Fotó: Bujnovszky Tamás)
Mekkora legyen?
Ha hosszú távon fenntartható lakóházat szeretnénk, az első és legfontosabb alapvetés, hogy kerüljük a túlzó méreteket. Házunk tervezésénél a legfontosabb szempont mérlegre tenni, hogy pontosan mire van valóban és tényleg szükségünk és alaposan megvizsgálni, hogy mindez kompromisszummentesen mekkora legkisebb területen helyezhető el. Tapasztalaton alapul amit mondok, nálunk extrém példa a fentiekre a 27 négyzetméteres konyha-nappali, ami két gyerekkel is tökéletesen élhető és vendéglátásra is alkalmas a pontosan átgondolt kialakításnak köszönhetően. Akit érdekelnek tippek, hogyan lehet kompakt, de mindenre jó házat tervezni, a Környezettudatos ház legfontosabb titka-című írásban további részleteket talál. De felhívnám a figyelmet itt is arra, hogy az építészeti tervezés nem olyan egyszerű feladat, mint aminek látszik – nem árt a megfelelő előképzettség és a gyakorlat sem hozzá...
Miből legyen?
Fenntarthatóság szempontjából a legfontosabb a mérettel való takarékoskodás, ezt követi a felhasznált anyag kérdése. Bár egy kicsi háznál kisebb a jelentősége is a felhasznált konkrét anyagnak, ha széles kör számára és hosszú távra keresünk megoldást, akkor bizony ennek is megújulónak kell lennie. A vasbeton előállításához szükséges alapanyagok végesek, beépítésük nehézkes, magas szakértelmet igénylő folyamat, sok építőanyagnak pedig az előállítása, szállítása terheli meg a környezetet. A szigorodó energetikai előírásokra, az alacsony fenntartási költségre és a rendelkezésre álló, szinte korlátlan alapanyagra tekintettel meglátásom szerint a jövő a növényi alapú hőszigetelésekben rejlik. Akit a kérdés részletesebben érdekel, vagy arra kíváncsi, miért pont a hőszigetelés ehhez a kulcs, annak szól a Miből építkezzünk, ha fenntartható házat szeretnénk?-című blogbejegyzés.
Passzívház legyen-e vagy sem? Energiatakarékos megoldások
Hosszan nem érdemes taglalni, hogy miért fontos manapság az energiatakarékosság. A fűtésszámla senkinek nem szívbéli jó barátja, de ma már köteleznek is minket az egyre szigorodó előírások a fenntartható megoldások használatára. 12 megoldás, amitől energiatakarékos lesz a ház a címe a vonatkozó blogomnak, amiből kiderül, mi mindennel spórolhatunk az energián – elsősorban már a tervezéssel is. Az energiatakarékosság kérdéséhez szervesen kapcsolódik a passzívházak témája: erről szól a Most akkor kötelező lesz passzívházat építeni?-című bejegyzés.
Drága lesz egy ilyen ház?
Ha a fentieket komolyan vesszük, már sokat tettünk azért, hogy ne költsünk feleslegesen. Ha a kompakt kialakításhoz hozzávesszük, hogy érdemes elkerülni a nehezen megvalósítható megoldásokat – gondolok itt a túlbonyolított alaprajzokra vagy szerkezeti kialakításra – megint eggyel beljebb vagyunk a költségeket illetően. Ezt a kérdést járja körül a Lehet-e egy környezetbarát ház pénztárcabarát?-című írásom. Ehhez kapcsolódóan a 7+1 pont, amitől olcsóbban lehet építkezni-blogbejegyzésben röviden elmesélem, hogyan jártunk mi a saját házunkkal, majd adok pár tippet, amitől reális maradhat a költségvetés.
Hogy nézzen ki? A Pajta-stílus
Ha a fenntarthatóságra koncentrálunk és szeretnénk mindezt gazdaságosan elérni, egyáltalán nem kell lemondanunk a tetszetős építészeti megjelenésről. A mai trendek kifejezetten a „kevesebb több”-elve mentén, előnyben részesítik az átgondolt, letisztult megoldásokat. tapasztalataim szerint a fentiek összhangban vannak egymással, építészeti megjelenésüket tekintve pedig leginkább a Pajta-stílus az, ami leképezi ezt a filozófiát. A Mi is az a Pajta-stílus?-című írásomban megpróbáltam ezt az irányzatot részletesebben is bemutatni, arra is választ adva, miért pont a „pajta” a stílus névadó szava.
Összefoglalás
Ez a cikk maga az összefoglalás a jövő fenntartható és környezettudatos házaira vonatkozóan: az átgondolt méret, a jó elrendezés, a takarékos helyiségkialakítás és energetikai megoldások, a fenntartható anyaghasználat, az egyszerű szerkezetek, végül a várható alacsonyabb költségvetés és a kedvező megjelenés együttesen adhatják meg a választ a kérdésre. Sokan követik az Égigérő Építész blogot, és bár ez itt a fő csapásirány, és az egyes írásokban visszatérően szerepelnek ezek a szempontok, nem csak ezzel a témával szoktam foglalkozni. Aki szeretne elmélyülni kicsit a témában, annak viszont hasznos lehet ez a gyűjtés, egyúttal felvezetőnek is szánom a nemsokára a fentiek alapján közzétett építészeti javaslatokhoz.