Őrfi József építész szakmai blogja

Égigérő Építész

Égigérő Építész

Építészet feketén-fehéren

Végre publikálva lett a két pilisi ház.

2023. december 19. - Égigérő

Csak eljött ez a nap is. Megjelent az újságban egymás utáni lapszámban a második pilisi házam is – illetve a miénkkel együtt a harmadik pilisi – így végre kerek lett ez az első, mégoly fontos portfólió-rész. A házak tervezése alatt ugyan még nem jelentkezett a gondolat, de elkészülésük után…

Tovább

Ez a ház lesz a fenntartható házak prototípusa?

Szinte mindent egyesít magában, amiről eddig ezen a blogon beszéltem.

Nemrég ígértem, hogy hírt adok két további projektről, amelyek időközben közel kész állapotba kerültek és kifejezetten jó minőségben készültek el. Sosem tudhatom előre, melyik tervnek mi lesz a sorsa, megépül-e egyáltalán és ha igen, mi lesz belőle a végén. Emiatt különösen nagy öröm, amikor úgy…

Tovább

Igazi személyre szabott házuk lett, mert nem adták fel

Családi, baráti, sőt szomszédi összefogás is kellett a sikerhez.

Nagyon úgy tűnik, hogy valami beindul végre. Még csak nemrég voltunk befotózni a Dunakanyarban lévő projektet, most hétvégén pedig máris a következőt látogathattuk meg fotós barátommal. Persze ez még nem maga a fotózás volt, csak az előkészítő látogatás – de akkor is. Mindez azt jelenti, hogy egymás…

Tovább

Megmenthetőek-e még a 70-es évek kis faházai?

Ha bárki a szakmai véleményemet kérdezi, akkor nem érdemes velük foglalkozni. Szerencsére nem mindig az én véleményem számít.

Nem igazán jártam még a házunkon kívül olyan otthonos helyen, mint ezen a hétvégén. Ha elmegyünk pihenni a családdal valahova, nekem kiemelt jelentősége van az épített környezetnek, ebből a szempontból elég finnyás vagyok. Ne értsen félre senki, nem a pucc számít, sőt, éppen, hogy nem az. Sokkal…

Tovább

Nem biztos, hogy jobb lesz a ház, ha építés során változtatunk a terveken

Elkészült a "Dunakanyar-projekt".

Két hónapja írtam utoljára, azóta szervezzük a Dunakanyar-projekt fotózását. Mindenképpen szerettem volna hírt adni róla, hogy végre itt és itt tartunk, készíteni pár telefonos fotót és leszervezni, hogy mikor legyen az építész életének végső soron legünnepibb pillanata, a fotózás. Az egyszerűnek…

Tovább

15 alapelv a fenntartható lakóházépítéshez

Ha a legkisebb ökológiai lábnyom a cél, de kényszerű kompromisszumokat sem szeretnénk kötni.

Meglepetésemre megkeresést kaptam a Finn-Magyar Társaságtól: szeretnék a házunkat kiállítani Finnországban. A megkeresés szövegében indokként szerepelt, hogy „a jövőben a klímabarát épületállomány növekedése nem tud kizárólag új, energiahatékony épület állománnyal megvalósulni, fontos stratégiai…

Tovább

A ház bővítése és korszerűsítése lehetőség az arculat rendezésére is

Sok, korábban át nem gondolt épület kaphat korszerű és rendezett megjelenést.

Jóismerősöm ült a teraszunkon és beszélgettünk, amíg a gyerekek óriási amplitúdóval rohangáltak körbe a kertben. – Te vállalsz ilyet? – kérdezte, mikor arról beszéltem neki, mennyire szeretem azokat a tervezési feladatokat, amikor egy önmagában rossz házat meg lehet gyógyítani. – Nincsen olyan…

Tovább

Egyre trendibb az égetett fa – de tényleg ez a legjobb alternatíva?

Szinte nincsen olyan háztervezési folyamat, ahol ne merülne fel, hogy szeretnének sok fát. Beltérben ez nem okoz problémát, annál összetettebb a kérdés kültérben. Számomra kiemelt jelentőségű ez a téma, mivel visszatérő elem a terveimen a fa. Számos termék ígéri, hogy megoldja ezt a problémát, a…

Tovább

Egy építés tapasztalatai

avagy a tervező maradjon az asztalánál

Több mint egy év telt el, hogy egyszeri építésztervezőként építésvezetőnek álltam. Illetve, nem csak vezetnem, de szerveznem is kellett az építési folyamatot, miközben tervezőként végig kísértem, ellenőriztem is. Bár nagyon fáztam a dologtól, úgy éreztem, most az egyszer muszáj bevállalnom, hogy fel…

Tovább
süti beállítások módosítása