Őrfi József építész szakmai blogja

Égigérő Építész

Égigérő Építész

Makovecz miatt költözött el a katolikus egyetem?

2020. december 29. - Égigérő

Tavasz óta lehetett biztosra tudni, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai története véget ért. Évekig tartott a dolog, sokáig csak találgatni lehetett, mit is szeretne tulajdonképpen az egyetemért felelős egyházi vezetés. Meggyőződésem, hogy a döntéshozók részéről nem színjáték volt a…

Tovább

A „szőtt” kapu

Lehet-e ma székelykaput építeni? Ha igen, kell-e másolni a régi megoldásokat?

Az új "székelykapu" ( a cikkben saját fotókat használok) Alkotó ember vagyok, ennek sok előnyével és egy-két hátrányával. Nagy előny például, hogy meg tudom csinálni, ha kitalálok valamit, építettem így már sokad-magammal kápolnákat, csaknem egyedül egy házat, alkalmi közösséggel óvodai favonatot…

Tovább

Milyen házakat kellene építeni?

Ha jót akarunk magunknak és másoknak is, nem toljuk túl az építkezést sem.

Itt, az Égigérő Építészen cikksorozatban foglalkoztam azzal, milyen lakóházak építése lenne kívánatos a jövőben. A témához az aktuális lendületet a pandémia első hulláma adta: a hirtelen visszavonultság szinte mindenkiben feltette a kérdést, hogy az életforma, amit élünk, hosszútávon fenntartható-e…

Tovább

Az esővíz is jó a kültéri fa szürkülése ellen

Mire nem jó egy háromnapos, áztató eső.

Írtam nemrég róla, hogy a házunkon alkalmazott natúr faburkolattal hogyan jártunk és mennyire zavar, hogy itt-ott beszürkült a korábban egységes felület. Akkor nem tértem ki rá, hogy mindez a probléma a teraszunkon is jelentkezett, a kezelés nélküli natúr fapadló esőnek kitett része az évek alatt…

Tovább

A pilisszántói kápolna születése

A felépült kápolna két tervező nevéhez köthető: az egyik Makovecz, a másik e sorok írója.

2003 decemberében, egy erősen ködös délutánon igyekeztem felfelé a Pilis-hegy délkeleti lejtőjén. Nem sokkal korábban a falu polgármesterével, Szőnyi Józseffel beszélgettem arról, hogy hova szeretnének kápolnát. Felajánlottam neki, hogy segítek. Éppen építész diplomamunka előtt álltam és mivel…

Tovább

Ősi módszer a beszürkült fa tisztítására

Egy rész fahamu, három rész víz, megfőzöd, leszűröd és mehetsz is sikálni.

A házunkon teljesen natúr faburkolat van, ennek minden előnyével és hátrányával. Előny, mert amit nem kenünk rá a kültéri fára, az nem is jöhet le róla - ami sokszor igencsak csúnya látvány tud lenni. A natúr anyag ráadásul éppen annyira szép és őszinte, mint volt a régi parasztházakon, ahol hosszú…

Tovább

Mi is az a Pajta-stílus?

A kortárs lakóház-építészetben egyre népszerűbb ez az új irányzat.

Aki volt már nyaralni a mediterráneumban, például Olaszországban, nehezen vonja ki magát a helyben jellemző, rusztikus, régi épületek hatása alól. Ezek a megkapó házak jellemzően egyszerű tömegűek, a tetejük viszonylag alacsony, anyaguk többnyire kő, vagy vakolat, szép fa kapukkal és ablakokkal,…

Tovább

Most akkor kötelező lesz passzívházat építeni?

Nem, dehogyis, de azért majdnem. De azt már most is.

Legutóbbi írásomban olyan ötleteket gyűjtöttem össze, amelyek segítségével energiatakarékos házakat hozhatunk létre. A cikk kapcsán felmerült a passzívházak kérdése, hogy érdemes-e ilyen előírásoknak megfelelő házat építeni, vagy sem? Egyáltalán, az egyre szigorúbb energetikai követelmények mellett…

Tovább

12 megoldás, amitől energiatakarékos lesz a ház

Ezek jó része a tervezés során dől el.

Cikksorozatomban a közeljövő jellemző lakóházait próbálom bemutatni – már amilyennek ezeknek lenniük érdemes, ha jót akarunk magunknak azzal, hogy nem terheljük tovább a bolygót a feltétlenül szükségesnél. Erre persze az egyre szigorúbb előírások is rákényszerítenek minket, mondhatjuk, hogy…

Tovább
süti beállítások módosítása