Kissé elhanyagoltam a blogírást az utóbbi hónapokban, mert nyár elején végre elindult az Égigérő Instagram oldal, amin meg tudom mutogatni az eddigi munkáimat. Be van fotóztatva több ház, készültek látványtervek is még korábban, vannak amatőr fotóim is, amelyek úgy-ahogy, de használhatóak, ezekkel így együtt már el lehetett indulni. A közel napi rendszerességű tartalom feltöltés aztán el is szokta vinni azt a kevés kapacitásomat, ami munka mellett ilyesmire fordítható még.
Mert hát szerencsésen alakult eddig ez az év, legalábbis ami a beérkező megkereséseket illeti. Megrendelésig persze már kevesebbekkel jutottunk el, arányaiban pedig egyre markánsabban térnek vissza feladatok, amelyek egy új, köztes léptéket céloznak: a megrendelt méret nagyobb, kényelmesebb, mint egy kabinház, de azért mégis érzékelhetően kisebb, mint egy szokványos családi ház. Nevezzük ezt a méret kategóriát kompakt házaknak a továbbiakban, a könnyebb érthetőségért.
Kompakt ház beltere. Az épület 60m2 alapterületű, de van térérzet, külön hálószoba, galéria, kamra is. (Építészet: Őrfi József Égigérő, enteriőr: Kollár Franciska, fotó: Bujnovszky Tamás. Kivitelezte: Green Cabin)
A megrendeléseket menedzselve megfigyeltem, hogy tulajdonképpen minél kisebb a projekt, annál nagyobb valószínűséggel megy végig már maga a terveztetés is, és a rendezett körülmények közötti megvalósulásra is annál nagyobb esély mutatkozik. Ez szöget is ütött a fejembe, ezért ragadtam billentyűt, hogy pár gondolatot megosszak ennek kapcsán, itt a blogon már megszokott módon, saját munkákról készült képekkel együtt.
Egy kisebb lakótér vizesblokkal a földszinten, felette egy alvógaléria titkos erkéllyel - lehet ezt ennyire kompaktan is (Építészet: Őrfi József Égigérő, fotó: Nádra Dóra)
Mi jellemzi ezeket az épületeket? Kezdjük talán a legfontosabbal: - egy családi házhoz képest – a jelentősen kisebb költségvetés. Rögtön tegyük is hozzá a másik legérdekesebbet: mindezt a családi házakhoz közel azonos használati érték mellett. Mindjárt kifejtem ezt hosszabban is, de a lényeget talán már értik, miért is írok a kompakt házakról. Egész egyszerűen megoldást jelenthetnek sokak számára, akiknél a családi kassza nehezen akarja kiadni egy teljesértékű – mondjuk inkább így – megszokott szerkesztésű családi ház mai bekerülési árát.
Ebben a tervben a konyha-nappali felett van két és fél szoba a tetőtérben, 50m2 beépített alapterületen. (Építészet: Őrfi József Égigérő, látvány: Skandivisual)
Gyakran egyeztetek megrendelőkkel, érdeklődőkkel a mennyi az annyi témakörben. Higgyék el, sok házat láttam már elbukni túlzó igények miatt, és jó pár tanácsom ment egy fülön be, a másikon ki, mikor udvariasan próbáltam felhívni a figyelmet a lehetőségek és a vágyak között feszülő ellentmondásra. És bizony nem jó érzés, amikor el kell engednem egy-egy házat, amiben hosszú és kitartó hónapok, nem egyszer évek figyelme lett beletéve, mert mégsem valósul meg anyagi okokból.
Tudják mikor dől el, hogy – anyaghasználattól függetlenül – mennyibe fog kerülni egy ház? Nem is a tervezőasztalon, hanem már korábban. Amikor a tervezési szerződés előtt a tervezési program (előzetes helyiséglista és méretek) összeállításra kerül. Igazából már ott eldől minden. Konyha-nappali, hálószoba, egy-két gyerekszoba, egy kisebb és egy nagyobb fürdő? Rendben van, ezeket még egy kompakt ház is tudhatja, ha ügyes a tervező. Gardrób, tároló, mosókonyha, kamra, vendégszoba, autóbeálló, hobbihelyiség – ezek már inkább egy mindenki által vágyott családi ház hozzátartozói.
A fentebb már mutatott épület kívülről. A fűtött tér az épület közepén található, a magastető alatti szakaszon, ehhez elöl autóbeálló, hátul terasz kapcsolódik (Építészet: Őrfi József Égigérő, enteriőr: Kollár Franciska, fotó: Bujnovszky Tamás. Kivitelezte: Green Cabin)
Egy kompakt házban mindennek megvan a helye. Nincsenek felesleges négyzetméterek. Központi helyen van a minimális közlekedőtér, mindenkinek megvan a saját helye, helyisége, abban minden bútornak – a kompromisszummentes működés érdekében gyakran kötött – helye van. Előre át van gondolva a használat, a működtetés. Egyes funkciók össze vannak vonva, a használat gyakoriságát figyelembe véve vannak súlyozva az alapterületi méretek. A fentiek miatt kisebb házhoz egyszerűbb gépészet kell, szintén kisebb helyigénnyel. Beépített szekrények, teljesen kihasznált tér részletek vannak itt, sok beletett figyelemmel és gondolattal.
Ennek a háznak a tudása is meghaladja egy átlagos kabinházét, a földszinten a konyha-nappalitér mellett elfért egy külön szoba, a tetőtérben pedig egy háló-dolgozó található, az alapterület itt is 50 m2. A lapostetős épületrész kerti tároló, de itt fog lakni a nagy becsben tartott motor is (Építészet: Őrfi József Égigérő, megrendelő: Green Cabin)
Ez utóbbi persze a kulcs, enélkül nincsen kompakt ház, hiszen mindennek működnie kell közben, ráadásul teljes értékűen. Ha gyorsan szaladunk előre, mert szeretnénk négyzetmétereket – ezzel együtt súlyos milliókat – spórolni, kiönthetjük a fürdővízzel a gyereket is. A kompakt házaknál a négyzetmétereket úgy spóroljuk meg, hogy azok hiánya nem érzékelhető a használat során (ahogy például egy kabinház sok kompromisszummal jár) ebben van a trükk. Mindez odafigyelést, kicsit tovább tartó tervezési folyamatot feltételez, de ha ez megvan, a végeredmény nemcsak úgy lesz szerethető, mint az egyszeri magyar válogatott volt, hanem tényleg és sokáig. Ajánlom mindenkinek megfontolásra a fentieket, mielőtt belevágna egy építkezésbe.
A mi házunk is kompakt háznak számít, hiszen a négyfős lakótér mindössze 65 négyzetméter, ebben a konyha nappali mellett egy nagy és egy kisszoba van benne még. (Építészet és kivitelezés: Őrfi József Égigérő, enteriőr: Greenster, fotó: Bujnovszky Tamás)